Proud sponsors of our match programme covers for a third season in 2019/20

2019/20 Fixtures & Results

Date Opposition Venue Time Result Gate Scorers
Sat 3rd Aug EGHAM TOWN Wibbandune 3;00 2 1 35 Fofanah 2
Tue 6th Aug Redhill Kiln Brow 7;45 3 1 66 Ahorlu 2 Richards
Sat 10th Aug SHOREHAM (FACEP) Wibbandune 3;00 2 3 51 Kenny Embalo
Wed 14th Aug RAYNES PARK VALE Wibbandune 7;30 2 2 48 Buckle (p) Thomas
Wed 28th Aug Balham Wibbandune 7;30 2 1 60 Fofanah OG
Sat 31st Aug Wick (FAV1Q) Crabtree Park 3;00 4 0 48 Fofanah 3 (1p) Campbell (aet)
Sat 7th Sep Guildford City Spectrum 3;00 0 0 76  
Sat 14th Sep Croydon (FAV2Q) The Arena 3;00 3 1 133 Fofanah (p) Buckle Embalo (p)
Sat 21st Sep Southall Short Lane 3;00 3 1 30 Embalo Richards Efambe
Wed 25th Sep BRITISH AIRWAYS (PCC1) Wibbandune 7;30 4 2 33 Richards 2 Embalo Efambe
Sat 28th Sep COBHAM Wibbandune 3;00 1 0 41 Efambe
Sat 5th Oct CB Hounslow United Green Lane 3;00 1 5 48 Dilloway
Sat 12th Oct Bedfont & Feltham (FAV1) The Orchard 3;00 1 3 53 Embalo
Sat 19th Oct Molesey Walton Road 3;00 5 0 88 Efambe 3 Embalo Buckle
Wed 23rd Oct HANWORTH VILLA Wibbandune 7;30 2 2 43 Efambe Richards
Sat 26th Oct SHEERWATER Wibbandune 3;00 3 2 42 Richards Embalo Buckle
Sat 2nd Nov Knaphill Redding Way 3;00 0 0 65  
Sat 9th Nov ASCOT UNITED Wibbandune 3;00 2 3 42 Buckle 2
Sat 16th Nov Spelthorne Sports Staines Road West 3;00 1 0 46 Efambe (p)
Wed 20th Nov BADSHOT LEA (SSC) Wibbandune 7;30 3 4 44 Fofanah 2 Embalo
Sat 23rd Nov GUILDFORD CITY Wibbandune 3;00 4 1 41 Buckle 3 Embalo
Sat 30th Nov Camberley Town Krooner Park 3;00 2 0 52 Fofanah Embalo
Sat 7th Dec Cobham Anvil Lane 3;00 0 2 45  
Sat 28th Dec Banstead Athletic Merland Rise 3;00 0 1 46  
Sat 4th Jan FRIMLEY GREEN Wibbandune 3;00 2 3 48 Richards Cheetham
Tue 7th Jan Camberley Town (PCC2) Krooner Park 7;45 1 2 40 Fofanah (AET)
Sat 11th Jan Ascot United The Racecourse 3;00 0 3 110  
Sat 25th Jan Raynes Park Vale Grand Drive 2;00 0 3 33  
Sat 1st Feb CB HOUNSLOW UNITED Wibbandune 3;00 2 2 34 Fofanah 2 (1p)
Wed 5th Feb SOUTHALL Wibbandune 7;30 1 2 50 Djalo
Sat 8th Feb Egham Town Runnymeade Stadium 3;00 0 3 60  
Sat 22nd Feb Badshot Lea Westfield Lane 3;00      
Wed 26th Feb ABBEY RANGERS Wibbandune 7;30      
Sat 29th Feb SPELTHORNE SPORTS Wibbandune 3;00      
Sat 7th Mar CAMBERLEY TOWN Wibbandune 3;00      
Wed 11th Mar SUTTON COMMON ROVERS Wibbandune 7;30      
Sat 14th Mar Frimley Green Frimley Rec 3;00      
Wed 18th Mar BADSHOT LEA Wibbandune 7;30      
Sat 21st Mar Abbey Rangers Addlestone Moor 3;00      
Wed 25th Mar REDHILL Wibbandune 7;30      
Sat 28th Mar BANSTEAD ATHLETIC Wibbandune 3;00      
Sat 4th Apr MOLESEY Wibbandune 3;00      
Sat 11th Apr Sutton Common Rovers Gander Green Lane 3;00      
Wed 15th Apr BALHAM Wibbandune 7;30      
Sat 18th Apr KNAPHILL Wibbandune 3;00      
Sat 25th Apr Sheerwater Kingfield 3;00      
TBC Hanworth Villa Rectory Meadow TBC      

Guildford City 0-0 Wood - Saturday 7th September 2019

CCL Premier Division Table 2019/20

17th February 2020 P W D L F A GD PTS H A
Ascot United 27 18 2 7 53 32 21 56 2 3 0 3
Spelthorne Sports 27 16 4 7 52 33 19 52   1 0
Southall 27 14 8 5 52 29 23 50 1 2 3 1
Knaphill 26 14 7 5 53 26 27 49   0 0
Molesey -3 29 16 2 11 46 35 11 47   5 0
Frimley Green 28 13 7 8 51 46 5 46 2 3  
Abbey Rangers 26 12 7 7 42 26 16 43    
Egham Town 29 12 4 13 54 55 -1 40 2 1 0 3
Sutton Common Rovers 23 12 3 8 57 37 20 39    
Cobham 26 11 4 11 32 31 1 37 1 0 0 2
Balham 24 11 3 11 51 44 7 36   2 1
Badshot Lea 25 11 2 12 48 43 5 35    
Colliers Wood United 24 10 5 9 38 38 0 35 X X
Redhill 22 10 0 12 34 38 -4 30   3 1
Camberley Town 25 9 3 13 28 49 -21 30   2 0
Guildford City 27 8 4 15 26 39 -13 28 4 1 0 0
Sheerwater 27 8 4 15 43 62 -19 28 3 2  
Raynes Park Vale 23 7 5 11 32 39 -7 26 2 2 0 3
Banstead Athletic -1 23 7 4 12 26 45 -19 24   0 1
Hanworth Villa 25 4 6 15 27 48 -21 18 2 2  
CB Hounslow United 29 3 6 20 27 77 -50 15 2 2 1 5

Wood v NPL - Pre Season Friendly 16th July 2019 (3-3)

2019/20 Appearances

14th February 2020 Starts Used Sub Unused Sub Goals Red Blue Yellow Total
Suleimane Djalo 25 6 0 1 0 0 5 31
Emmanuel Quarshie 29 0 0 0 0 0 7 29
Rmarni Blankson 27 0 0 0 0 1 1 27
Tom Dilloway 26 0 0 1 0 1 4 26
Jordan Willis 24 2 1 0 1 0 11 26
Mario Embalo 22 3 0 9 0 1 1 25
Ali Fofanah 21 4 0 13 1 1 3 25
Jack Buckle 22 0 0 9 2 2 3 22
Luke Kenny 13 8 1 2 0 0 1 21
Ayden Richards 10 10 1 7 0 1 0 20
William Efambe 14 3 0 8 0 1 0 17
Jermaine Queensborough 16 0 0 0 2 0 2 16
Andrew Osei 15 0 0 0 1 0 0 15
Toyosi Ademiju 11 4 6 0 0 0 3 15
Lewis Gallifent 14 0 0 0 0 0 1 14
Felix Ahorlu 11 3 0 2 0 0 0 14
Romane Leitch 9 4 6 0 0 0 0 13
Nash Doukoure 3 8 10 0 0 0 0 11
Kristian Campbell 2 8 12 1 0 0 1 10
Tyrone Magala-Bryan 3 3 9 0 0 0 0 6
Dan Buckle 3 2 0 0 0 1 0 5
Naseem James 2 3 2 0 0 0 0 5
Joe Clifton 4 0 1 0 0 0 0 4
Veron Kokurinkov 4 0 0 0 1 0 0 4
Scott Queen 3 1 5 0 0 0 1 4
Frederick Agyemang 2 1 0 0 0 0 0 3
Ross Cheetham 2 1 0 1 0 0 0 3
Salvino Meo 0 3 3 0 0 0 0 3
Malachi Thomas 1 1 0 1 0 0 0 2
Archie Carey 0 2 1 0 0 0 0 2
Ben Dyett 1 0 0 0 0 0 1 1
George Pilbeam 1 0 0 0 0 0 0 1
Jacob Balheimer 1 0 0 0 0 0 0 1
Tom Martin 1 0 3 0 0 0 0 1
Troy Abbey 1 0 1 0 0 0 0 1
Adam Willis 0 0 3 0 0 0 1 0
Charlie Chapman 0 0 3 0 0 0 0 0
Luke Willis 0 0 2 0 0 0 0 0

Wood v NPL - Pre Season Friendly 16th July 2019 (3-3)

Cherry Red Records Premier Challenge Cup

1st Round 

1 Guildford City 2-3 Hanworth Villa 
2 Eversley & California 2-4 Balham 
3 Tooting Bec 2-4 Bedfont & Feltham 
4 FC Deportivo Galicia 2-9 AFC Hayes 
5 Badshot Lea 3-1 Redhill 
6 Colliers Wood United 4-2 British Airways 
7 Egham Town 0-2 Raynes Park Vale 
8 Spelthorne Sports 6-2 Chessington & Hook United 
9 Godalming Town 0-4 CB Hounslow United 

2nd Round

1 Ash United 2-2 Bagshot (AET - 4-1 pens)
2 Westside 2-1 Southall
3 Hanworth Villa 2-3 Jersey Bulls
4 Abbey Rangers 1-0 Raynes Park Vale
5 CB Hounslow United 3-4 Balham
6 Camberley Town 2-1 Colliers Wood United (AET - 1-1 90 mins) 
7 Bedfont & Feltham 1-5 Knaphill (KFC ineligible player and excluded from comp)
8 Frimley Green 3-7 Ascot United (AET - 3-3 90 mins)
9 Sutton Common Rovers 2-1 Spelthorne Sports
10 Sandhurst Town 2-1 Cove 
11 Banstead Athletic 0-1 AFC Hayes 
12 Molesey 3-1 Kensington & Ealing Borough 
13 Cobham 2-4 Fleet Spurs 
14 Badshot Lea 0-2 Dorking Wanderers Reserves
15 Sheerwater 4-2 Epsom & Ewell 
16 Farnham Town 3-0 Walton & Hersham 

3rd Round

Sandhurst Town 1-4 Dorking Wanderers Reserves
AFC Hayes v Sheerwater (TBC)
Camberley Town 0-3 Farnham Town (@ Farnham)
Jersey Bulls 3-1 Fleet Spurs 
Abbey Rangers v Bedfont & Feltham (3rd Mar)
Balham 1-2 Ascot United 
Molesey v Sutton Common Rovers (3rd Mar)
Ash United 2-1 Westside (AET - 1-1 at 90mins)

Quarter Finals

Abbey Rangers or Bedfont & Feltham v AFC Hayes or Sheerwater

Dorking Wanderers Reserves v Molesey or Sutton Common Rovers

Ascot United v Jersey Bulls

Ash United v Farnham Town

Specsavers Surrey FA Senior Cup

Preliminary Round

Tooting & Mitcham United 1-2 Frimley Green

Westfield 2-0 Spelthorne Sports 

South Park 2-1 Redhill

Leatherhead 5-2 Camberley Town 

Sheerwater 1-3 Egham Town 

Molesey 3-3 Croydon (6-5 pens)

Banstead Athletic 1-0 Walton Casuals 

Chertsey Town 4-0 Carshalton Athletic

1st Round

Raynes Park Vale 0-2 Leatherhead (at Leatherhead)

Alfold 2-2 South Park (1-3 pens)

Woking 2-1 Chertsey Town 

Banstead Athletic 1-0 Merstham (@ Merstham)

Egham Town v Frimley Green (TBA)

Cobham 0-1 Chipstead 

Kingstonian 5-1 Knaphill 

Sutton Common Rovers 5-2 Westfield 

Metropolitan Police 2-1 Corinthian-Casuals 

Lingfield 3-5 Whyteleafe (at Whyteleafe)

Virginia Water 1-2 AFC Croydon Athletic 

Sutton United 3-0 Horley Town 

Ashford Town 1-1 Guildford City (3-4 pens)

Dorking Wanderers 5-0 Abbey Rangers 

Colliers Wood United 3-4 Badshot Lea 

Molesey 0-0 AFC Wimbledon (4-5 pens)

2nd Round

South Park 1-1 AFC Wimbledon (South Park won on pens)

Leatherhead 3-0 Sutton United

Woking 1-0 Kingstonian 

Dorking Wanderers 3-0 Sutton Common Rovers

Banstead Athletic v Egham Town or Frimley Green

Chipstead 3-2 Met Police

Badshot Lea 0-3 Whyteleafe 

AFC Croydon Athletic 2-2 Guildford City (5-4 pens - @ Guildford)

Quarter Finals

Leatherhead v South Park

Woking v Dorking Wanderers

Chipstead v Whyteleafe

Banstead Athletic or Egham Town or Frimley Green v Guildford City

 

CCL Premier Discipline Table

10th February 2020 CAUTIONS (1) DISMISSALS (5) MISCONDUCT (10) TOTAL
Molesey 67 7 2 122
CB Hounslow United 46 5 4 111
Colliers Wood United 43 7 3 108
Guildford City 52 4 2 92
Redhill 31 6 2 81
Cobham 39 4 2 79
Southall 49 2 2 79
Egham Town 64 3 0 79
Badshot Lea 46 4 1 76
Abbey Rangers 55 2 1 75
Hanworth Villa 46 2 1 66
Frimley Green 49 2 0 59
Raynes Park Vale 46 0 1 56
Ascot United 38 3 0 53
Knaphill 40 2 0 50
Balham 27 2 1 47
Banstead Athletic 34 2 0 44
Camberley Town 31 2 0 41
Spelthorne Sports 31 2 0 41
Sheerwater 38 0 0 38
Sutton Common Rovers 28 1 0 33

Action from Redhil 1-3 Wood on 6th August 2019

Pre Season Friendlies

Date Opposition Venue Time Result Gate Scorers
Sat 6th July Cove Wibbandune 3;00 6 2 48 Tan Clifton Carey Ahorlu Nelson 2
Sat 13th July North Greenford United Wibbandune 3;00 1 3 45 TBC
Tue 16th July NPL Wibbandune 7;30 3 3 30 Quarshie Brookes Djalo
Sat 20th July Chertsey Town Wibbandune 3;00 4 3 55 Fofanah 2 Embalo Richards
Tue 23rd July Ashford Town (Mx) Wibbandune 7;30 3 3 30 Embalo 2 Ahorlu (p)
Sat 27th July Harefield United Wibbandune 3;00 0 3 25  
Tue 30th July Hanwell Town Wibbandune 7;30 4 2 35 Embalo 2 Fofanah Thomas